Site Loader
وارنا - هریستو پپویچ 29

بلغارستان از نظر جذب دانشجوی بین المللی شهرت قابل توجهی در اتحادیه اروپا دارد. سالانه دانشجویان بسیاری از کشورهای خاور میانه و کشورهای اروپایی برای تحصیل در بلغارستان از دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش می نمایند.

 

یکی از مزایای تحصیل در بلغارستان می توان به تحصیل در مؤسسات علمی و دانشگاه های معتبر بین المللی اشاره کرد به طوری که مدارکی که از دانشگاه های بلغارستان ارائه می شود در بیشتر کشورها معتبر است. تحصیل در بلغارستان علاوه بر زبان انگلیسی و بلغاری به زبان های فرانسوی و آلمانی نیز امکان پذیر است. مزیت دیگر هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور است. شایان ذکر است که داشتن مدرک زبان انگلیسی برای گرفتن پذیرش و اخذ ویزا لازم است، اما اگر متقاضی مدرک زبان نداشت می تواند از طریق دوره های زبان که در دانشگاه مقصد برگزار می شود مهارت زبان خود را تکمیل نماید.

 

به عنوان یک کاربر جدید وردپرس، برای حذف این برگه و ایجاد برگه‌های جدید برای محتوای خود شما باید به پیشخوان بروید. خوش بگذره!

 

 

 

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی

 

تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی در این قسمت مقاله بررسی می شود. تحصیل در مقطع کارشناسی در بلغارستان برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. رشته های تحصیلی در مقطع کارشنای در دانشگاه ها و مؤسسات عالی بلغارستان عبارتند از: اقتصاد، پزشکی، هنر، فنی، تربیت بدنی و انسان شناسی. این رشته های در آموزشگاه ها و مؤسسات به زبان های بلغاری، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ارائه می شوند. دوره لیسانس در بلغارستان ۴ سال است و برای ورود به این مقطع متقاضی باید دیپلم ۱۲ ساله داشته باشد و مدرک زبان آیلتش با نمره ۶ ارائه دهد. البته در صورتی که متقاضی مدرک زبان مورد قبول را نداشته باشد می تواند از طریق دوره های زبان که دانشگاه ها برگزار می کنند این مشکل را برطرف نماید. 

 

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد در دو گروه رشته امکان پذیر است. گروه اول رشته های پزشکی و داروسازی که شخص پس از قبولی در امتحان ورودی می تواند تحصیل در این رشته ها را آغاز نماید. طول مدت پزشکی ۶ سال و طول مدت داروسازی ۵ سال است. گروه دوم شامل رشته هایی نظیر: مدیریت دولتی، روانشناسی عمومی، فلسفه، مهندسی هوافضا، فیزیک هسته ای می شود. مدت زمان تحصیل در این رشته ها بین ۲ تا ۵ ترم است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضی باید دوره کارشناسی را به اتمام رسانده باشد و مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ را ارائه دهد. البته امکان ورود از طریق دوره های زبان نیز وجود دارد.

 

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع دکترا

 

تحصیل در بلغارستان در مقطع دکترا تقریباً ۳ سال به طول می انجامد و شخص متقاضی باید سوپروایزر(استاد راهنما)داشته باشد. برای ورود به این مقطع متقاضی باید مدرک آیلتس با نمره ۷ ارائه دهد. پس از سه سال دانشجویان با ارائه پایان نامه خود موفق به دریافت مدرک دکترا می شوند. نحوه آموزش در این دوره ها نیز به صورت نیمه وقت یا پاره وقت و همچنین دوره های آموزش از راه دور را شامل می شود. دوره های نیمه وقت ۴ سال طول می کشد و مدت دوره های تمام وقت و آموزش از راه دور ۳ سال است.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در بلغارستان

 

هزینه های تحصیل و زندگی در بلغارستان بسیار پایین تر از کشورهای دیگر اروپایی است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های بلغارستان حدود ۸۰۰۰ یورو در سال است و تحصیل در سایر رشته ها نیز بیشتر از ۴۰۰۰ یورو نمی شود و لازم به ذکر است که می توانید هزینه تحصیل را در طول دوران تحصیلی خود پرداخت نمایید. هزینه های زندگی در کشور بلغارستان نیز بسیار پایین است هزینه خورد و خوراک و رفت و آمد بسیار پایین و هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرها حدود ۲۵۰ یورو می باشد

 

حق کار و هزینه های تحصیل در بلغارستان

 

همانطور که پیش از این اشاره نمودیم یکی از دلایل اصلی انتخاب بلغارستان برای تحصیل هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. در این قسمت در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی و حق کار دانشجویی در بلغارستان بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

حق کار

 

دانشجویان بین المللی در بلغارستان اجازه کار دانشجویی را به صورت نیمه وقت دارند تا بتوانند هزینه های زندگی در بلغارستان را تامین نمایند. دانشجویان در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، دانشجویان در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند.

 

 با توجه به اینکه نرخ بیکاری در این کشور بالاست، همین امر شانس کاریابی را برای دانشجویان بین المللی کاهش می دهد.

 

 ویزای همراه بلغارستان

 

یکی از دغدغه های بسیاری از دانشجویانی که صاحب همسر و فرزند هستند، دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده می باشد. یکی از مزایای تحصیل در کشور بلغارستان، دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان می باشد. لازم بذکر است که دانشجویان در ابتدا به تنهایی وارد این کشور می شوند و پس از اقدامات لازمه قادر خواهند برای همراهان خود اقدام نمایند.

 

دانشگاه های بلغاری مورد تایید وزارت علوم 

 

مورد تایید بودن دانشگاه  ها در کشورهای مختلف از سمت وزارت علوم ایران برای بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می نمایند دغدغه است چرا که قصد دارند پس از اتمام تحصیل به ایران بازگردند. در این قسمت از مقاله به معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می پردازیم.

 

گروه ب (خوب)

 

 1. Sofia University St. Kliment Ohridski

 

گروه ج (متوسط)

 

 1. American University in Bulgaria
 2. Paisii Hilendarski University – Plovdiv
 3. ST. Cyril & St. Methodius University of Veliko Turnovo
 4. St. Ivan Rilski University of Mining & Geology
 5. Technical University of Gabrovo
 6. Technical University of Sofia
 7. Trakia University
 8. University of Architecture, Civil Engineering & Geodesy
 9. University of Chemical Technology & Metallurgy – Sofia
 10. University of National & World Economy

 

تنها دانشگاه علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران دانشگاه علوم پزشکی صوفیا می باشد.

Post Author: takrogroup

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *